Jaka przytulanka dla niemowlaka?

Jaka przytulanka dla niemowlaka?

Kupowane dzieciom zabawki mają znaczenie w wielu kontekstach, a jednym z ważniejszych jest stymulowanie ich rozwoju, co ma miejsce już od początku ich życia. Warto zadbać, by był on jak najintensywniejszy, co oznacza także konieczność odpowiedniego doboru zabawek —  nie powinny być one przypadkowe. Tym bardziej nie mogą takie być w przypadku niemowlaków, gdyż dla rodziców najmłodszych dzieci kluczowe są względy bezpieczeństwa. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak wybrać przytulankę dla niemowlęcia.

Czy niemowlak potrzebuje przytulanki?

Może się wydawać, że noworodek czy niemowlak są zbyt małe, by potrzebowały zabawek —  wszak nie rozumieją jeszcze wiele z tego, co się wokół nich dzieje. Jest jednak zupełnie odwrotnie —  dziecko już od pierwszych chwil życia poznaje otaczający je świat, a służy mu do tego, zwłaszcza na początku, kiedy jego wzrok jest jeszcze nieostry, zmysł dotyku. W kolejnych tygodniach i miesiącach życia to się zmienia i niezwykle istotna staje się tzw. integracja sensoryczna. Warto zatem zadbać, by przytulanka dla niemowlaka była sensoryczna, czyli na przykład przyjemna w dotyku, a jednocześnie szeleszcząca czy wydająca dźwięki —  oczywiście w przypadku tych dwóch ostatnich funkcji zabawka nie będzie mogła służyć do przytulania w czasie snu. W przypadku najmłodszych maluchów świetnie sprawdzają się np. misie w formie kocyków, a dla uspokojenia dziecka warto wybrać popularnego ostatnio szumisia. Wszystko to będzie dodatnio wpływać na rozwój dziecka, a przyjemne faktury dadzą mu poczucie bezpieczeństwa —  jest ono potrzebne nawet najmłodszym dzieciom, nie tylko starszym, które już wiele rozumieją.

Jak wybrać przytulankę dla niemowlaka? Najważniejsze jest bezpieczeństwo!

Prócz powyższych zasad, trzeba też zadbać o bezpieczeństwo. Stawiając na typową przytulankę dla niemowlęcia, określoną tak w opisie i kupowaną w dobrym sklepie, można mieć pewność, że producent zadbał, by była one dobrze dostosowana do potrzeb małych użytkowników i względów bezpieczeństwa. Chodzi tu o przyjemne w dotyku materiały, bezpieczne surowce (np. bez drażniących farb) oraz brak małych elementów, które mogłyby zostać oderwane i połknięte bądź wchłonięte przez dziecko.