Jak często zmieniać igły do glukometru?
Lancet jest niewielkim elementem urządzenia do użytku domowego przeznaczonego do wykonania badania poziomu cukru we krwi. Czynność ta powinna zostać przeprowadzona zgodnie z zaleceniami producenta, aby uzyskany wynik był jak najdokładniejszy. Okazuje się, że nie tylko chorzy na cukrzycę powinni posiadać w domu glukometr. Sprawdź, jak często należy wymieniać igły w nakłuwaczu.
Jak dobrać igły do glukometru?
Lancet służy do przekuwania skóry w celu pobrania krwi, dlatego powinien być dopasowany do wieku pacjenta czy jego indywidualnych preferencji. Na rynku można znaleźć igły do glukometru dla dzieci oraz dorosłych, a także modele dla osób z grubszą tkanką podskórną. Diabetycy mają również do wyboru specjalne igły z regulacją głębokości nakłucia. To ważne, aby dobrać odpowiedni produkt, który ograniczy ból i stres pojawiający się podczas iniekcji.
Czy lancety są jednorazowe?
Tego rodzaju element nakłuwacza należy wymienić po każdym pobraniu kropli krwi. W żadnym wypadku nie można współdzielić igły z innymi osobami (nawet członkami rodziny), ponieważ podczas kolejnej iniekcji mogłoby dojść do zakażenia bakteriami. W trakcie badania trzeba więc używać wyłącznie jednorazowych, sterylnych lancetów pochodzących od znanych dostawców. Dobrze też, aby sam glukometr był prosty w użyciu i dobrej jakości.
Kto powinien sprawdzać poziom glukozy we krwi?
Diabetycy muszą każdego dnia wykonywać badanie przy użyciu glukometru. Profilaktyczne testy na poziom glukozy we krwi powinny przeprowadzać również osoby, u których występuje ryzyko zachorowania na cukrzycę, a także kobiety w ciąży i pacjenci z nadwagą oraz otyłością. Stężenie cukru dobrze również sprawdzać u chorych z nadciśnieniem tętniczym, zespołem policystycznych jajników i problemami zdrowotnymi dotyczącymi układu sercowo-naczyniowego.